Trädadventskalendern 23 dec – Phellodendron amurense, sibiriskt korkträd

Växter: Phellodendron amurense

Dags för min favorit! (skall inte den komma imorgon undrar ni (men då kommer en annan specialare!))
Phello-dendron = kork-träd är en favorit för att den har oslagbar utstrålning och karisma. Det är som en förstenad men levande drake som vibrerar av energi och kraft. Grenarkitektoniken är ett blixtnedslag av konstnärlig charm och träden bla bla…. det är svårt att beskriva men dom är helt klart imponerande!
16 arter har beskrivits genom historien men det mesta är synonymer och småvariationer. 2006 publicerar fem kinerser en artikel där de sågar alla arter utom P.amurense och P.chinense. De tar ett samlat grepp och studerar mer än 1500 herbarieark och gör barktjockleksmätningar på mer än 113 träd. Och de menar att det inte finns fog för mer än två arter. Säkraste skillnaden mellan P.amurense och P.chinense är att den senare har riktigt täta och skaftlösa fröklasar. Undrar om vi har någon P.chinense i Sverige? Det jag sett i Sverige faller alla inom P.amurense även om variation finns i bladform, hårighet och bark m.m.
Zon I-IV (eller vad säger ni som pressar den, nog borde den klara mer?)

1-Phellodendron-Linders-Plantskola-Li_68189_resize
Bladen är sammansatta likt askens.

2-Phellodendron-Linders-Plantskola-Li_60269_resize
Höstfärgen är en viktig prydnadsmerit. Avnjutes från hängmatta vindstilla dagar mot blå himmel.

3-Phellodendron-Linders-Plantskola-8661_resize
Annars är det ju kronbygget och grenverket som imponerar i karaktärsfullhet.

4-Phellodendron-Linders-Plantskola-44539_resize
Korkbark. Mer eller mindre tjock. Är den rikigt tunn och slät kan det vara Phellodendron chinense men detta är P.amurense.

Phellodendron sp.
Här lite grövre bark på ett träd i von Gimborn Arboretum i Holland.

Phellodendron japonicum
Bladen har mer eller mindre vitludenhet på undersidan.

7-Phellodendron-Linders-Plantskola-44536_resize
Alla årstider bildar det sibiriska korkträdet vackra mönster mot himlen.

Phellodendron japonicum
eller hur?

10-Phellodendron-Linders-Plantskola-20233-cut_resize
När vintern kommer kan man med lite snö på grenarna få ännu mera gratis grafik.

11-Phellodendron-Linders-Plantskola-Li_64767_resize Phellodendron amurense

13-Phellodendron-Linders-Plantskola-Li_54490_resize
Honträden kan sätta frukter som liknar små citrusfrukter (dom är släkt, Rutaceae).

14-Phellodendron-Linders-Plantskola-IMG_9930_resize
De mognar till svart och sitter kvar långt in på vintern vilket är dekorativt. Men de innehåller en klibbig olja så ovanför marmorgolv på terassen kan det vara olämpligt att gå ut i strumplästen.

15-Phellodendron-Linders-Plantskola-IMG_9919_resize 16-Phellodendron-Linders-Plantskola-IMG_9925_resize 17-Phellodendron-Linders-Plantskola-8663_resize 18-Phellodendron-Linders-Plantskola-8663-cut_resize 19-Phellodendron-Linders-Plantskola-37744_resize

20-Phellodendron-Linders-Plantskola-Li_68171_resize
Ett stort träd på Sofiero…

21-Phellodendron-Linders-Plantskola-Li_68188_resize
Samma träd på Sofiero.

22-Phellodendron-Linders-Plantskola-Li_68275_resize
Och hemma i Linderslund arboretum har jag planterat en hängmattelund av ca 9 träd som jag sått. De börjar nu få lite storlek och om några år till kan jag knyta fast första hängmattan och vänta på att det mönsterbildande krontaket skall sluta sig.

Kommentarer

Det finns 6 kommentarer till “Trädadventskalendern 23 dec – Phellodendron amurense, sibiriskt korkträd”

 1. Madeleine Carsbo

  Äntligen har jag fått svar på vad vårt träd på uppfarten heter. Vi flyttade hit till Täby utanför Stockholm för 1 1/2 år sedan och trädbeskärare och en trädgårdsmästare har varit här och de vet inte vad trädet heter men nu hittade jag att det är en sibiriskt korkträd. Vi har beskurit det ganska hårt men det växer så det knakar. / Madeleine

  Svara på kommentaren
  • Patrik

   jag har ett sibiriskt korkträd i min privata botaniska trädgård i zon 5 i Västerbotten. det växer fort!

   Svara på kommentaren
 2. Anna tross

  Jag har en ettårig planta av detta träd, det har vuxit mer än 50cm på ett år. En liten bit upp på stammen förgrenar den sig ordentligt men i mitten växer bara en av grenarna rakt upp utan att förgrena sig. Någon som vet om jag bör korta ner den för att få den att förgrena sig också ?

  Svara på kommentaren
  • Peter

   Ja, dom kan växa mycket på ett enda år! Korkträd förgrenar sig inte så ofta utan växer till luftiga träd utan större mängd smågrenar. Tycker inte du behöver vara orolig för trädets förgrening ännu. Men vill du verkligen att det skall bli flerstammig eller så kan du korta tillbaka grenar och stimulera fram förgreningar ja.

   Svara på kommentaren

Lämna en kommentar

 • (kommer inte visas)