Alnarp i höstfärger

Nu har jag varit i Alnarpsparken igen. Mycket fint att fotografera..


Toona sinensis (syn. Cedrela sinensis)


Lonicera maackii, koreatry. En storvuxen buske med grova snirkliga stammar.


Två bilder på Nyssa sylvatica, nyssa, som är ett nordamerikanskt träd vars tjocka glansiga blad blir gula och intensivt varmröda om hösten. Just trädet här i Alnarps lignossortiment har en annorlunda buskig form  utan tydlig topp.


Populus tremula, asp.


Ostrya virginiana, amerikansk humlebok.

Cercidiphyllum japonicum, katsura.


Den nordostasiatiska oxelarten, Sorbus alnifolia, körsbärsoxel, har en stor mängd små avlånga röda bär som sitter kvar långt in på vintern efter bladen fallit och bildar vackra mönster.


Betula grossa


Rhus potaninii, trädsumak. En färgklick från Centralkina.

Blad, bär och stammar tillhörande Rhamnus catharticus, getapel.
Något underanvänd art tycker jag!
 

 

Kommentarer

Det finns 2 kommentarer till “Alnarp i höstfärger”

  1. Monica Karlsson

    Hej!
    En liten hälsning från en trädentusiast. Vilka fina bilder! Har ett stort intresse av just buskar och träd och ska snart beställa fröer, en hel del mycket ovanliga eller vad sägs om ex Hovenia dulcis, Maclura pomifera, Oxydendrum arboreum , Sassafras albidum m fl? Frösår mycket själv och har drivit upp en hel del småplantor. Har även lite försäljning av växter. Bor tyvärr i ett kylslaget område men vill prova och ägnar mycket tid åt att försöka skapa gott microklimat i trädgården som för övrigt är mycket lummig.
    Monica

    Svara på kommentaren

Lämna en kommentar

  • (kommer inte visas)