Linders Superlista – Prärieperenner del 1

Linders Superlista är en extra lång vinterlista med växter du kan beställa ifrån.
7 mars 2021 är deadline för beställning och sen hämtar du växterna i maj på Linders Plantskola.
Mer info i Superlistan som du hittar här på hemsidans startsida!
Välkommen med din beställning!

Denna gång vill jag tipsa om bra ”prärieperenner” från Linders Superlista 2020-2021:

Inledning

Färgsprakande perenner med attityd, textur och livsglädje. Det är vad jag tänker på här. Egentligen är benämningen prärieperenner kanske inte helt botaniskt korrekt för alla dessa växter men jag är här mest ute efter känslan och stilen man kan skapa med dessa härliga perenner.
Möjligheten att skapa en ”pimpad äng” eller designat perennhav med formstarka och kontrasterande perenner som trivs tillsammans och gärna i sällskap av prydnadsgräs.
Bilden ovan som jag tog hos Anja och Piet Oudolf i Hummelo 2009 visar vad jag syftar på.
Mer om inspirationskällor och länktips i slutet av detta nyhetsbrev. Men nu måste vi dyka ned i perennhavet!

Eupatorium (syn Eutrochium), rosenflockel m.fl.

En bra bas i en större perennplantering är dom stora och robusta flocklarna. Finns flera men dom liknar alla varandra. Kraftig lodrätt skott med lansettlika, kransställda blad skjuter upp parallellt i stor mängd. Under sensommaren bildas stora klasar av pastelligt lila blommor i topparna. Blir ofta 1,5-2 m höga samlade ruggar. Perfekt att kombinera med andra stora perenner, t.ex. Echinops, Sanguisorba eller Bistorta (som man ser i förgrunden på bilden nedan) och gärna gräs såsom Calamagrostis och Miscanthus. Angående sortval kan man bli lite villrådig men det finns ett utförligt test här. Där kan man läsa att ’Phantom’ bara blir ca 137 cm hög, ’Baby Joe’ 152 cm, ’Purple Bush’ 163 cm, ’Atropurpureum’ 173 cm hög, och ’Riesenschirm’ 190 cm.

Från listan:

Eupatorium ’Baby Joe’
Eupatorium cannabinum
Eupatorium cannabinum ’Plenum’
Eupatorium cap. ’Elegant Plume’
Eupatorium cap. ’Emerald Feather’
Eupatorium coelestinum
Eupatorium coelestinum ’Corey’
Eupatorium fist. ’Bartered Bride’
Eupatorium fortunei ’Pink Frost’
Eupatorium maculatum ’Album’
Eupatorium maculatum ’Atropurpureum’
Eupatorium maculatum ’Augustrubin’
Eupatorium maculatum ’Glutball’
Eupatorium maculatum ’Phantom’
Eupatorium maculatum ’Purple Bush’
Eupatorium maculatum ’Red Dwarf’
Eupatorium maculatum ’Red Dwarf’
Eupatorium maculatum ’Riesenschirm’
Eupatorium purpureum
Eupatorium rugosum
Eupatorium rugosum ’Braunlaub’
Eupatorium rugosum ’Chocolate’
Eupatorium rugosum Lucky Melody
Eupatorium rugosum ’Snowball’

Tips! Om du går in i excel-listan finns länkar till Googles bildsök för alla växter!

Agastache, anisisop m.fl.

Agastache är en trevligt släkte med spirformade blommor i ofta blå toner men finns också bl.a. rosa och rosaröda. En av de allra bästa är ’Black Adder’ som är på bilderna nedan. ’Blue Fortune’ också mycket bra. Agastache har ett värdefullt vintervärde i de mörka, nästa svarta fröställningar som sitter kvar och har samma distinkta spirform som blommorna. Alltid bra att kombinera perenner med olika blomformer tillsammans.

 
Från listan:

Agastache ’Apricot Sprite’
Agastache ’Ayala’
Agastache ’Beelicious Purple’
Agastache ’Black Adder’
Agastache ’Blue Boa’
Agastache ’Blue Fortune’
Agastache Crazy Fortune
Agastache ’Firebird’
Agastache ’Fleur’
Agastache foeniculum
Agastache ’Kolibri’
Agastache ’Kudos Mandarin’
Agastache ’Linda’
Agastache ’Little Adder’
Agastache mexicana
Agastache mexicana ’Red Fortune’
Agastache ’Morello’
Agastache nepetoides
Agastache ’Pink Sunrise’
Agastache ’Purple Haze’
Agastache ’Rosie Posie’
Agastache rugosa
Agastache rugosa ’Alabaster’
Agastache rugosa ’Golden Jubilee’

Allium, lökar

I den rika mixen av perenner är det perfekt att ha med Allium av olika slag. Många av dom har blad som måste få vissna ned sakta och då är det bra med perenner som växer upp och döljer förfallet. Andra såsom Allium ’Millennium’ blommar på mest hela sommaren och bra att sätta i större grupper/block och färgmatcha mot lämplig perenn. Vill man ha en maffig lökblomma kan man välja A. ’Globemaster’ som är på bilden nedan. Vill man ha en vit stor kan man pröva ’Mont Blanc’ eller ’Mount Everest’. Klotlök, A. sphaerocephalon är bäst att sätta i stor mängd för en masseffekt av relativt små, runda, röda bollar som kombineras bra med gräs och perenner.

Från listan:

Allium aflatunense
Allium altaicum
Allium atropurpureum
Allium caesium
Allium carinatum
Allium cernuum ’Hidcote’
Allium christophii
Allium fistulosum
Allium giganteum
Allium ’Gladiator’
Allium ’Globemaster’
Allium ’In Orbit’
Allium karataviense
Allium ledebourianum
Allium ’Millennium’
Allium moly
Allium moly ’Jeannine’
Allium ’Mont Blanc’
Allium ’Mount Everest’
Allium nigrum
Allium ’Purple Sensation’
Allium ramosum
Allium roseum
Allium schoenop. ’Corsican White’
Allium schoenop. ’Curly Mauve’
Allium schoenop. ’Forescate’
Allium schoenoprasum
Allium schubertii
Allium senescens
Allium sphaerocephalon
Allium ’Spider’
Allium tuberosum
Allium ursinum

Iris sibirica, strandiris

Det finns även andra irisar på Linders Superlista men här begränsar jag mig till min favoritart, strandirisen. Den är så vacker på många sätt. De friska nya bladen som skjuter upp som stora gräsblad i en snygg rugge. Blommorna som är jättevackra och lovande när de sakta utvecklas från allt längre blomknoppar i toppen på långa stjälkar. Och efter blomningen består bladverket hela sommaren, tillför prydnadsmerit i sig självt samtidigt som det hämmar och döljer ogräs. På vintern antar strandiris en varmbrun färgton och har kvar sina dekorativa frökapslar lång tid. Kan växa i vatten men också jättebra i normal rabattjord. Sol till halvskugga. Många sorter att välja på som ni ser nedan. Kolla in ’Snow Queen’ och ’Soft Blue’.

Från listan:

Iris sibirica
Iris sibirica ’Alba’
Iris sibirica ’Banish Misfortune’
Iris sibirica ’Blue King’
Iris sibirica ’Bundle of Joy’
Iris sibirica ’Butter and Sugar’
Iris sibirica ’Caesar’s Brother’
Iris sibirica ’Double Standard’
Iris sibirica ’Ego’
Iris sibirica ’Flight of Butterflies’
Iris sibirica ’Gull’s Wing’
Iris sibirica ’Harpswell Happiness’
Iris sibirica ’How Audacious’
Iris sibirica ’I see Stars’
Iris sibirica ’Imperal Opal’
Iris sibirica ’Kabluey’
Iris sibirica ’Kaboom’
Iris sibirica ’Moon Silk’
Iris sibirica ’Mrs Rowe’
Iris sibirica ’Not Quite White’
Iris sibirica ’Peacock Black Joker’®
Iris sibirica ’Peacock Cherry Fling’®
Iris sibirica ’Peacock Drink Your Tea’R)
Iris sibirica ’Peacock Ginger Twist’®
Iris sibirica ’Peacock Mad Hat’®
Iris sibirica ’Peacock Miss Apple’®
Iris sibirica ’Peacock Mission Bay’®
Iris sibirica ’Peacock Paprikash’®
Iris sibirica ’Peacock Pennywhistle’®
Iris sibirica ’Peacock Unbuttoned Zippers’®
Iris sibirica ’Peacock Uncorked’®
Iris sibirica ’Peacock White Amber’®
Iris sibirica ’Peacock Wynne Magnolia’®
Iris sibirica ’Perry’s Blue’
Iris sibirica ’Pink Parfait’
Iris sibirica ’Red Flare’
Iris sibirica ’Roter Milan’
Iris sibirica ’Ruffled Velvet’
Iris sibirica ’Shirley Pope’
Iris sibirica ’Silver Edge’
Iris sibirica ’Snow Queen’
Iris sibirica ’Soft Blue’
Iris sibirica ’Sparkling Rose’
Iris sibirica ’Tropical Night’
Iris sibirica ’Tumble Bug’
Iris sibirica ’White Swirl’

Achillea cvs., röllikor

Achillea millefolium, röllika, växer vilt i Sverige och i stora delar av världen. Den har som vild normalt vita blommor men då och då ser man rosa blommor också. Det finns en stor mängd trädgårdssorter med olika färgnyanser och också andra bra arter och korsningar. Gemensamt är att de är ca halvmeterhöga, täta ruggar, har väldigt finflikade blad och en kraftig och tät blomning med stor mängd korgblommiga klasar. De har ett rykte av att vara kortlivade. Detta gäller nog mest på välgödslade jordar med mycket mullhalt. Annars är dom lättare i ett väldränerat läge i full sol och gärna i sandplanteringar. En klassisk gul är ’Coronation Gold’. Mildare ljusgul är ’Credo’. För ceriserosa kan man vända sig till ’Cerise Queen’ och vill man ha paprikaröd kan man ta ’Paprika’ eller ’Red Velvet’. Valet är ditt!

Och på Linders Superlista hittar du…..:
ja, listan är lång så gå in och kolla på excel-listan istället. Se länk överst i nyhetsbrevet!

Echinacea, solhattar

Här finns många lustiga hattar att pröva. Solälskande, torktåliga och effektfulla att kombinera med gräs och andra låga perenner. Den stora och tydligt uppbyggda blomman kontrasterar och sticker ut mot det flesta andra växter. Echinacea purpurea, röd solhatt är vanligast med alla sina sortnamn. Men jag vill gärna slå ett hårt slag för den charmanta ballerinan E. pallida, läkevänderot. Det är en lite mer högväxt art med hängande smala kronblad i rosa. Finns en sort av den, ’Hula Dancer’, som är roliga med ännu längre hängande kronblad som är nästan vita och svajar runt på höga stänglar.

  
 
Överst till vänster Echinacea purpurea ’Magnus’, en bra sort döpt efter perennodlaren Magnus Nilsson i Påarp utanför Helsingborg. Överst till höger E. purpurea ’Southern Belle’ och de två undre bilderna på den ljuvliga och lite mer diskreta arten E. pallida, läkerudbeckia. Den högra bilden photo by John Brandauer is licensed under CC BY-NC-ND 2.0
Även här är listan lång på sorter du kan beställa. Vänligen se excel-listan direkt.

Echinops, bolltistlar

Oh, detta är såpbubblehavet det är svårt att leva utan. Massa bollar som är snygga redan innan dom egentligen blommar. Efterhand börjar bollarnas småblommor slå ut några i taget och sen sitter den klotformiga fröställningen kvar länge och fortsätter denna växts starka kontrastverkan mot andra blomformer. Som sillhuett mot himlen eller med andra växter bakom. Förresten är det rätt bra att ha andra växter framför också, för bladverket är aningen tistelskräpigt. Prydnadsgräs också perfekt att kombinera med! På bilden nedan E. bannaticus ’Taplow Blue’ i Alnarps fina perennasortiment. Du kan välja ’Veitch’s Blue’ om du vill ha en något lägre och E. sphaerocephalus ’Arctic Glow’ för en vitblommig!

Och på Linders Superlista hittar du:

Echinops bannaticus
Echinops bannaticus ’Albus’
Echinops bannaticus ’Blue Globe’
Echinops bannaticus ’Blue Glow’
Echinops bannaticus ’Star Frost’
Echinops bannaticus ’Taplow Blue’
Echinops gmelinii ’Snow King’
Echinops ritro
Echinops ritro ’Veitch’s Blue’
Echinops sphaerocephalus ’Arctic Glow’

Vidare inspiration

Detta var del 1 om prärieperenner. Jag ämnar snart återkomma men jag utlovade ju också lite länkar till mer inspiration.
Piet Oudolf är en skicklig växtkompositör. På hans hemsida finns en bra översikt över projekt. Men bara ett fåtal bilder per projekt. Bättre då att se på följande länkar om några av hans perennplanteringar jag finner mest lyckade:Vlinderhof – med klickbara planteringskartor och allt!
Chicago’s Lurie Garden
Hauser & Wirth i Somerset, England: film här
Skärholmens perennpark: film här och blogginlägg med fina bilder härKort film (2m28s) Piet Oudolf Collection
The Paintbox Garden – blogg med bra Oudolf-bilder
Lång film Five Seasons om Piet Oudolfs trädgårdar, en mkt vacker film. Se den!Oj, det blev mycket Oudolf. Nästa gång skall jag tipsa om några andra inspiratörer!
Detta och mycket mer finns på Linders Superlista 2020-2021.
Välkommen med din beställning fram till 7 mars.
Tipsa gärna andra du känner om vårt nyhetsbrev om du tror dom skulle uppskatta det.
Tack!
/ Peter Linder

Lämna en kommentar

  • (kommer inte visas)