Clematis alpina ’Cyanea’

Växter: Clematis alpina 'Cyanea'

Nu blommar alpklematisen i mitt växthus. En sydeuropeisk art som blommar med ett rikt flor av klockformiga blommor på försommaren. Sorten ’Cyanea’ är uppdragen ur frö från odlade plantor av alpklematis i Magnus ”Mr. Clematis” Johnsons plantskola omkring 1950. Tack Magnus, för den fina sorten! I sin tjocka bok ”Släktet klematis” beskriver han blomfärgen som ”Dauphins Violet övergående till Lobelia Blue”.
Clematis-alpina-'Cyanea'-Linders-Plantskola-3
Tittar man nära är klockorna också väldigt vackra.
Clematis-alpina-'Cyanea'-Linders-Plantskola-2
Blomklockorna ser nästan lite sorgsna ut och skulle nog passa vid en gravplats.
Clematis-alpina-'Cyanea'-Linders-Plantskola-1
Så här såg knopparna ut för några veckor sen.

Lämna en kommentar

  • (kommer inte visas)