Tips på klätterväxter del 1 av 2

Hoppas ni hittat till Superlistan och gillar den.
I detta inlägg vill jag tipsa om några trevliga klätterväxter som finns på årets lista. Sista beställningsdatum är 26 feb. 2023.
Linders Superlista hittar du här.

Akebia quinata, fembladig akebia
Det här är en riktig favorit för mig. Snygga klargröna blad som sitter fem och fem i en krans på långa skaft. Delvis vintergröna. Slingrar sig snabbt upp längs en vajer eller klätterställning. Eller låt den gå upp i ett träd. Själv har jag bl.a. planterat en vitblommig vid foton av en Picea omorika, serbisk gran. Men tänk på att en akebia blir stor och kan skjuta nya skott ifrån marken en bit bort. Vill man få den ätliga frukten behöver man mer än en klon. Skaffa t.ex. en Akebia quinata och en A. quinata ’Alba’ och plantera nära varandra.

Akebia i blomning med de lite större honblommorna och bakom de mindre hanblommorna som sitter lite fler tillsammans.
Akebia i blomning med de lite större honblommorna och bakom de mindre hanblommorna som sitter lite fler tillsammans.
Stina luktar på akebians chokladdoftande blommor.
Stina luktar på akebians chokladdoftande blommor.

Clematis, klematis
Detta rika släkte är rikligt representerat på årets superlista!
Lyckat till i valet av dina favoriter. Många av sorterna måste du beställa 5 st av varje vilket jag kan förstå är mer än du ofta behöver.
Följande sorter kan du dock beställa enstaka utav:
’Durrandi’
’Ernest Markham’
’Goldilocks’
’Polish Spirit’
’Princess Diana’
’Royal Velours’
’Ville de Lyon’
’Warszawska Nike’
samt arterna:
chiisanensis
koreana
montana ’Alba’
serratifolia
tangutica
Några av dem beskriver jag nedan.

Clematis montana 'Alba' får snövita blommor i stora mängder på en hög och bredväxande bladskrud.
Clematis montana ’Alba’ får snövita blommor i stora mängder på en hög och bredväxande bladskrud.
Clematis tangutica är en härdig klematis från Kazakstan och Kina. De gula blommorna doftar sött och har särskilt tjocka kronblad.
Clematis tangutica är en härdig klematis från Kazakstan och Kina. De gula blommorna doftar sött och har särskilt tjocka kronblad.
Clematis tangutica. Blommorna nickar gulligt och senare bildas roliga tofsar till fröställningar som sitter kvar långt in på vintern.
Blommorna nickar gulligt och senare bildas roliga tofsar till fröställningar som sitter kvar långt in på vintern.
'Ville de Lyon' är en riktigt fin klematis med stora flata blommor i mustigt sammetsrosalila i juli-september. Fransk sort från 1899.
’Ville de Lyon’ är en riktigt fin klematis med stora flata blommor i mustigt sammetsrosalila i juli-september. Fransk sort från 1899.

Aristolochia macrophylla, pipranka
Denna annorlunda klätterväxt från östra Nordamerika har fantastiska blad. Dom är stora, runt hjärtformiga och sitter tätt utmed skotten som snabbt ringlar upp längs vajrar och klätterställningar. Bladen är ljust klargröna och fina som dom är men får en extra lyster när dom fångar ljuset och liksom tänds upp i motljus. Blomningen tänker man inte så mycket på eftersom den gömmer sig inne i bladverket men den består av lustigt pipformiga blommor som gett namnet pipranka. Tillhör familijen Aristolochiaceae vilket också Asarum och Saruma gör (bägge dom finns också till salu på Superlistan). 

Pipranka jag planterat mot vajrar vid ett bostadshus i Malmö.
Pipranka jag planterat mot vajrar vid ett bostadshus i Malmö.
På bilden ovan växer förutom pipranka också bokharabinda, Fallopia baldschuanica som också finns på Superlistan.
På bilden ovan växer förutom pipranka också bokharabinda, Fallopia baldschuanica som också finns på Superlistan.

Hydrangea anomala ssp. petiolaris, klätterhortensia
Man kan inte gärna missa att nämna klätterhortensian när man talar om bra klätterväxter. Den är rikigt fin alla årstider. På vintern rostigt rödbrun med flagig bark och kvarsittande fröställningar. Och under växtsäsongen frodigt blankgrön och med sin säregna, breda, vita blomsamling. Dom egentliga blommorna sitter i mitten men är omgivna av stora, vita, fyrtaliga högblad vilket är det vi ser mest av.

Hydrangea anomala ssp. petiolaris, klätterhortensia
Hydrangea anomala ssp. petiolaris, klätterhortensia
Hydrangea anomala ssp. petiolaris, klätterhortensia

Ampelopsis megalophylla, araliavin
Denna kinesiska klätterväxt rankar jag högt på min favoritlista. Härdigheten verkar bara duga i zon 1 men där levererar den bra tillväxt med tjocka, blanka skott och rätt stora sammansatta blad som får röd höstfärg och då bildar fin bakrund till dom färdigmogna mörkblå frukterna. Just innan dess har frukterna varit röda och även då avtecknat sig snygg mot dom då ännu gröna bladen. Lite av en Rolls Royse-klättrare.

Ampelopsis megalophylla, araliavin
Ampelopsis megalophylla, araliavin
Här växer araliavinet frodigt på norrsidan av hotell- och bostadshuset Ohboy i Malmö.
Här växer araliavinet frodigt på norrsidan av hotell- och bostadshuset Ohboy i Malmö.

Ampelopsis brevipedunculata, glaspärlevin
Glaspärlevinet är släkt med föregående men har hela blad mer lika vinblad. Fruktsättningen är det speciella med denna klättrare. Dom mognar fram under en lång period och dom får först en mörklila färg varefter dom växlar över till blått och sen bleknar till ljusblått. Blommar med gröngula små blommor under många veckor vilket ger den stora spridningen i olika färger på frukterna. Ej ätligt men inte giftig och sjukt snygg.

Ampelopsis brevipedunculata, glaspärlevin

Lämna en kommentar

  • (kommer inte visas)