Trädadventskalendern 6 dec – Magnolia obovata, junimagnolia

Växter: Magnolia obovata

Junimagnolian är kanske inte ett enormt ovanligt träd. Men ovanligare än det borde vara, d.v.s. förtjänar att bli vanligare. Man kan liksom inte tycka illa om det. Det har växtkraft, blomning, doft, stora blad och höstfärg. Och har man en liten trädgård så bråkar trädet iallafall inte om utrymmet så mycket nedtill för det sticker gärna på höjden lite och lämnar stammen kal nedtill.

Magnolia obovata
Blommorna är stora som sopptallrikar och slår ut i juni och sprider en mycket stark väldoft av fransk damtvål i hela trädgården.

Magnolia-obovata-Linders-Plantskola-70110_resize
Bladen är jättestora och sitter som fartygspropellrar. Bladen är omvänt äggrunda vilket artepitetet obovata betyder.

Magnolia-obovata-Linders-Plantskola-70111_resize
Väl nedsinglade på marken bildar bladen under stora träd riktiga mattor av läderbrunt, purpurvinröttsbrunt, mörkt kastanjebrunt och orangerött och gulgrönt och silvervita undersidor. Ett synonymt artepitet är hypoleuca som betyder ”vit undertill”.

Magnolia obovata
Innan de stora blomknopparna blottas så här, är de skyddade av knoppfjäll som är mörkt kastanjebruna och mycket vackra sedda på nära håll. Det ligger ett sådant knoppfjäll under blomknoppen på bladet.

Magnolia obovata
Halvutslagen blomma.

Magnolia obovata
Och nästan överblommad.

Magnolia hypoleuca
Stammen förblir slät och grå.

Magnolia-obovata-Linders-Plantskola-70116_resize
Snabb tillväxt med en rak genomgående stam är junimagnolians växtsätt.

Magnolia-obovata-Linders-Plantskola-70117_resize
Ett glest växtsätt som lämnar mycket luft inne i kronan.

Magnolia-obovata-Linders-Plantskola-70118_resize Magnolia-obovata-Linders-Plantskola-70119_resize
Höstfärg på några unga träd vid Rosendals trädgårdar på Djurgården i Stockholm.

Kommentarer

Det finns 3 kommentarer till “Trädadventskalendern 6 dec – Magnolia obovata, junimagnolia”

 1. christine farbäck

  Haj! Försökte komma ner till dig förra året och hämta/köpa en Junimagnolia. Men antingen var inte du hemma när jag kom, eller så kunde jag inte när du var hemma. Nytt försök i år. När kan vara lämplig tid? Dvs även att plantera den? Föreslå gärna en helg som skulle passa dig. Skulle man kunna sätte en buskpion lite snett under den? Eller vill Junimagnolian stå solitärt? En del träd skickar ju ut ämnen som gör att inget annat trivs under. Du kan ju mer än jag! Vet du någon fin marktäckare som skulle passa under? MVH, Christine

  Svara på kommentaren
  • Peter

   Hej Jag har kvar ditt träd. Ett bra tillfälle är 23-24 maj under min Vårhelg! Se mer på hemsidan!

   Svara på kommentaren
 2. Bertil Larsson

  Kopte en av Kenneth Lorentzzon för länge sedan och sedan sådde jag och fick upp 7 plantor.. En av dem blev snabbt jättestor och har blommat i 4 år minst nu. Skickade in fröer ifjol till STA och just nu har jag 270 fröer färdiga och ändå sitter det 6 ’kottar’ kvar på trädet. Den goda doften har jag inte känt av. Blommorna sitter tyvärr så högt upp. Klz. träd blommade och gav frö förra året men inte i år.

  Svara på kommentaren

Lämna en kommentar

 • (kommer inte visas)